kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

II miejsce Polaków w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego.

Opublikowany: 2015-07-14 14:59:00

Drugie miejsce i złoty medal otrzymała drużyna z Polski w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (28th International Young Physicists' Tournament), który zakończył się w Tajlandii. W turnieju dla uczniów szkół średnich wygrali w tym roku Singapurczycy. Polskę reprezentowała drużyna Klubu Naukowego Fenix z Warszawy.  Finał odbył się w Nakhon Ratchasima w Tajlandii.

Uczestnicy konkursu mieli czas od ubiegłego roku, by opracować rozwiązania 17 problemów, na które nie ma jeszcze odpowiedzi w literaturze naukowej. Praca zespołu polegać miała zarówno na znalezieniu teoretycznego wyjaśnienia, jak i na przeprowadzeniu doświadczeń. Każdy z problemów mógł być rozważany jako niezależny projekt badawczy. W tym roku drużyny zastanawiały się m.in. nad tym, dlaczego da się grać na liściu trawy i jaki kształt przybiera pióropusz dymu ze świeczki przykrytej szklanką. Badały, czy butelka wypełniona cieczą może spowodować pożar i sprawdzały, jak wylewa się z filiżanki kawa podczas przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Młodzi fizycy przekonywali się też, dlaczego mokre ubrania są ciemniejsze niż suche i zgłębiali właściwości prostego "poduszkowca" zrobionego z balonika i płyty CD.  Podczas turnieju każda drużyna występowała na zmianę w roli referenta, oponenta lub recenzenta. Referent przedstawiał istotę rozwiązania problemu (zadania) i prezentował wnioski. Oponent wyznaczał problem do referowania, zadawał pytania i krytykował referat. Polskie drużyny, zanim trafiły do międzynarodowych finałów, prezentowały rozwiązania tych problemów podczas krajowego Turnieju Młodych Fizyków. W Polsce turniej rozgrywany jest od 1990 roku.

Serdecznie gratulujemy!!!

13047

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum