kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

POMOŻESZ? BO MOŻESZ. MASZ TO W GENACH!

Opublikowany: 2017-11-24 11:12:51

W najbliższy poniedziałek 27 listopada 2017 r. we wszystkich Urzędach Dzielnic m.st. Warszawy prowadzona będzie akcja POMOŻESZ? BO MOŻESZ. MASZ TO W GENACH! której celem jest rejestracja dawców szpiku. Inicjatorami akcji są pracownicy Urzędu Dzielnicy Bielany, którzy chcą pomóc chorej na ostrą białaczkę szpikową koleżance, pracownicy tego Urzędu i Fundacja DKMS, która szuka dawców dla chorych z całego kraju.

W Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy akcja prowadzona będzie w Wydziale Obsługi Mieszkańców przy stanowisku 38-39, w godz. 14.00 -18.00.

Zdrowie i życie to największy dar, który można komuś przekazać. Tym bardziej wtedy, kiedy jest to takie proste i nic nie kosztuje. 

Co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na nowotwór krwi. Często jedyną szansą na jego wyleczenie jest przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy.

Znalezienie "bliźniaka genetycznego" jest bardzo trudne. Tylko 5% potencjalnych dawców zostało realnymi dawcami. Dlatego tak ważne jest, aby rejestrowało się jak najwięcej osób. 

Jak się zarejestrować?

Rejestracja trwa ok. 10 minut i jest bardzo prosta. Wymaga wypełnienia formularza (koniecznie trzeba podać PESEL oraz dwa numery kontaktowe) i pobrania materiału genetycznego. Wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka specjalną szpatułką zakończoną małą gąbką.

Kto może  zostać dawcą? 

Osoba, która jest świadoma swojej decyzji, w wieku 18-55 lat, w dobrym stanie zdrowia (jednak jest wiele chorób, nawet przewlekłych, które nie wykluczają bycia dawcą), z wagą min. 50 kg oraz zgadzający się na obie metody pobrania.

Jak pobiera się komórki macierzyste i szpik kostny?

  • 80% pobrań jest z krwi obwodowej, czyli z żyły, metodą zwaną afereza. Metoda ta polega na pobraniu określonego pojedynczego składnika krwi z krwi pełnej. 
  • 20% pobrań jest z talerza kości biodrowej. Takie pobranie wymaga hospitalizacji i wykonuje się je w narkozie. Często biorcą przy tej metodzie jest dziecko.

Dawcy:

Na świecie w bazie DKMS zarejestrowanych jest ok. 7 671 491 potencjalnych dawców, w Polsce 1 186 426. We wszystkich bazach w Polsce jest 1 317 444 potencjalnych dawców. Koordynacją transplantacji zajmuje się Poltransplant - jednostka budżetowa podległa Ministrowi Zdrowia. Dawcy rejestrują się w danym państwie, ale bliźniaka genetycznego mogą mieć w innym kraju. Oznacza to, że chory w Polsce może otrzymać szpik od kogoś z zagranicy, a szpik dawcy z Polski może być przekazany choremu bliźniakowi genetycznemu żyjącemu gdziekolwiek na świecie.

Po 2 latach od przeszczepu realny dawca może spotkać się z biorcą, o ile oboje wyrażają na to zgodę i o ile prawo danego kraju tego nie zabrania.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w akcji . Czas na rejestrację to ok. 10 minut ( wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z policzka). 

sa

14774

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum