kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

Zakazane piosenki zabrzmiały na Pl. Szembeka

Opublikowany: 2017-09-06 15:08:00

Mimo jesiennej aury w sobotę, 2 września, na Placu Szembeka zgromadził się tłum mieszkańców naszej dzielnicy, biorących udział we wzruszającym koncercie pieśni powstańczych, patriotycznych i żołnierskich z okresu drugiej wojny światowej oraz warszawskich piosenek powstałych przed i po wojnie.

Wśród gości na koncercie pojawili się m.in. Kombatanci, uczestnicy Powstania Warszawskiego – pani Krystyna Szypowska, blisko 104-letni pułkownik Kazimierz Klimczak, kapitan Józef Sobociński, harcerz Szarych Szeregów na Grochowie. Na uroczystość przybyli również Radni Dzielnicy, Dyrektor PROM-u Kultury Saska Kępa Maria Juszczyk oraz seniorzy, których reprezentowała m.in. Teresa Bugajska-Nyc. Koncert rozpoczął burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, z którego inicjatywy impreza odbyła się już po raz czwarty. Wydarzenie poprowadził Adam Tkaczyk, piosenkarz, konferansjer, aktor estradowy.

Witając mieszkańców dzielnicy, burmistrz powiedział: „Będziemy dzisiaj wspólnie śpiewać piosenki, które były niezwykle ważnym orężem w walce z okupantem. Pozwalały odetchnąć podczas nocy okupacji, a nawet się uśmiechnąć. (…) Pozwalały poczuć solidarność w obliczu wspólnego wroga i codziennych trosk. (…) Na ulicach – mimo zakazu okupanta – słychać było również poważne ballady, mające dzisiaj wagę zapisu historycznego. Nie brakowało piosenek dramatycznych, opisujących na przykład tragedię getta, jak wzruszająca pieśń „Warszawo ma”.

Podczas powstania pojawiły się piosenki o innym charakterze. Dawały powstańcom radość, pewność, że to co robią ma sens, dodawały otuchy i wzmacniały ducha walki.

 (…) Na zakończenie chciałbym przypomnieć unikalne i trochę zapomniane wydarzenie, jakim był konkurs poetycki zorganizowany w sierpniu 1944 r. przez żołnierzy III Rejonu VI Obwodu AK Praga. Pierwszą nagrodę przyznano autorowi wiersza „1 sierpień 1944 r.”, podpisanemu jako Ultor 693.

Myślę, że już najwyższy czas, by napisać muzykę do tych słów, by pamięć o żołnierzach-poetach z Grochowa nie przepadła!”, zakończył swoje wystąpienie Burmistrz.

Pełnia wzruszenia, radości i nostalgii atmosfera wędrówki przez bohaterską historię Warszawy trwała do końca koncertu w wykonaniu zespołu Menele. 

ewe

ew

ew

14636

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum