kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

„Skandynawka” na Kobielskiej 64

Opublikowany: 2015-08-25 08:23:34

Do bramy wjazdowej pod numer 64 na ul. Kobielskiej wróciła „Skandynawka”. Przypomnijmy historię związaną z tym wydarzeniem.

W ramach remontu ul. Kobielskiej, który rozpoczął się w ubiegłym roku, na remontowanym odcinku wymieniono także nawierzchnie chodników. Starą nawierzchnię zastąpiono kostką betonową. W efekcie chodniki stały się równe, proste i bez „pułapek”. W trakcie remontu chodników wymieniono także nawierzchnię kilku bram wjazdowych, które wcześniej były wyłożone granitową, dużą kostką, tzw. „Skandynawką”. Wielu mieszkańców Kobielskiej a szczególnie ci, którzy zamieszkiwali posesje, w których bramy wjazdowe były wyłożone tą kostką granitową, z zadowoleniem przyjęło zmianę. Mówili: nareszcie jest równo, łatwo przejechać wózkiem, bezpiecznie się może na takiej nawierzchni poczuć osoba chodząca o lasce… Znalazła się jednak nieliczna, ale bardzo aktywna grupa osób, która uznała, że wymiana „Skandynawki” na kostkę betonową jest złym pomysłem. Pozbawiającym ulicę charakterystycznego dla Grochowa z dawnych lat detalu, który zasługuje na zachowanie. Spór pojawił się na jesieni 2014 roku, w okresie trwania intensywnej kampanii przed wyborami samorządowymi. Dlatego, na pewien czas został on wypaczony przez,  niektórych opozycyjnych radnych dzielnicy i ich zwolenników.  Dość powiedzieć, że nie sięgając do żadnych argumentów a jedynie wykorzystując wrzawę wokół problemu,  wytoczono pod adresem przedstawicieli władz samorządowych dzielnicy kłamliwe oskarżenia o sprzedanie zdemontowanej „Skandynawki”. Tym czasem kostka została złożona w bezpiecznym miejscu i czekała na decyzje, gdzie i przy jakich pracach w dzielnicy zostanie wykorzystana. Dementując nieprawdziwe oskarżenia, burmistrz Tomasz Kucharski zapewnił, że zapyta mieszkańców Kobielskiej i podejmie decyzje w sprawie kostki, zgodne z ich wolą.

Kiedy opadł kurz po wyborach samorządowych wyborach, które wygrała formacja  dotychczas rządząca, powrócono do  problemu z kostką. Zapytano mieszkańców posesji z bramami  wjazdowymi w których wymieniono nawierzchnię, o ich zdanie. W sondażu, mini ankiecie, zapytano czy chcą pozostawienia kostki betonowej, czy może  wolą aby kostka „Skandynawka” została przywrócona.  Na pytania odpowiedziało 177 osób. Z tego 111  osób opowiedziało się za pozostawieniem kostki betonowej, położonej w ramach modernizacji ul. Kobielskiej. Za przywróceniem ‘”Skandynawki” były 43 osoby a 23 osobom było obojętne jaka kostka pozostanie.

Na spotkaniu 19 maja, mimo dominacji głosów za kostką betonową, dążeniem burmistrza Tomasza Kucharskiego było znalezienie kompromisu, który dawałby satysfakcję osobom reprezentującym oba poglądy.  Ciekawą propozycję zgłosiła lokatorka posesji z Kobielskiej 64, prosząc o przywrócenie „Skandynawki” tylko w ich bramie. W ten sposób, jedna brama przypominałaby o tym, jak było kiedyś. Okazało się, że ta propozycja zyskała akceptację zebranej większości. Takie też ustalenie przyjęto do realizacji. W efekcie „Skandynawka” powróciła do bramy budynku przy ul. Kobielskiej 64.

13094

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum