kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

185 rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Opublikowany: 2016-03-02 14:18:20

W sobotę i niedzielę, 27 i 28 lutego 2016 roku, po raz kolejny uczciliśmy pod Olszynką Grochowską największą samodzielną bitwę polskiego żołnierza w XIX stuleciu. Miała ona miejsce 25 lutego 1831 r. na polach Grochowa w czasie Powstania Listopadowego.

W samej Olszynce Grochowskiej toczył się najbardziej zacięty i krwawy bój tej bitwy. W jej efekcie, dzięki męstwu Polaków, przeważające siły rosyjskie nie zdołały zająć przedmościa praskiego i wkroczyć do Warszawy. Na polach Grochowa poległo i zmarło z ran ponad siedem tysięcy polskich żołnierzy, po stronie rosyjskiej zaś około dziewięciu tysięcy.

W sobotę odbyła się inscenizacja bitwy, zaś w niedzielę uroczystość rocznicowa, podczas której m.in. wiele delegacji złożyło wieńce pod pomnikiem bitwy. Wydarzenia te zorganizowane zostały przez władze samorządowe Pragi-Południe i Rembertowa, Krąg Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Olszynka Grochowska, południowopraskie Centrum Promocji Kultury, grupy rekonstrukcji historycznej, w tym zrzeszone w Federacji Kawalerii Ochotniczej, oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa Wojska Polskiego.

Tłum warszawiaków oglądał w sobotę inscenizację bitwy, która w samo południe rozpoczęła się koncentracją i odprawą historycznych wojsk pod mieszczącym obecnie szkołę muzyczną Dworkiem Grochowskim (Dworkiem Chłopickiego) w Parku im. płk Jana Szypowskiego „Leśnika”. Ze strony Dzielnicy Praga-Południe przemówienie przybliżające historię bitwy wygłosił do rekonstruktorów i widzów Zastępca Burmistrza Dzielnicy Michał Wieremiejczyk, który również podziękował bezpośrednim organizatorom inscenizacji, w tym CPK Praga-Południe.   

Po odprawie Wojciech Olszański i Adam Sujecki, koordynatorzy inscenizacji, występujący w rolach bohaterów bitwy grochowskiej – generała Franciszka Żymirskiego i generała Ludwika Kickiego – poprowadzili zastępy licznie zgromadzonych rekonstruktorów oraz widzów na miejsce bitwy w pobliże pomnika na Olszynce Grochowskiej. Po godzinie czternastej rozpoczęła się główna część inscenizacji z udziałem artylerii i licznej jazdy. Obserwujący bitwę mieszkańcy stolicy poznali dzięki temu wiele interesujących faktów, dotyczących zmagań żołnierza polskiego z carską imperialną armią na polach Grochowa 25 lutego 1831 roku. Zapoznali się również z taktycznym użyciem i obsługą replik ówczesnych gładkolufowych armat, wykorzystaniem w bitwie przez Polaków tzw. rac kongrewskich (ówczesne jeszcze dość prymitywne rakiety prochowe), stosowanymi w czasie walki szykami kawalerii i piechoty, oraz innymi szczegółami dotyczącymi wojskowości w pierwszej połowie XIX wieku.

Batalistyczne widowisko organizowane od wielu już lat, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy było kolejną żywą lekcją historii, szczególnie ważną dla młodego pokolenia. Dziękujemy rekonstruktorom z Polski i zagranicy za udział w inscenizacji i zabranie warszawiaków w podróż w minione czasy dziejowych zmagań o niepodległość naszej Ojczyzny. Dziękujemy również widzom inscenizacji za liczny udział i uczestnictwo w tej żywej lekcji historii Polski. 

Dzień później, w niedzielę, 28 lutego, odbyły się uroczystości rocznicowe. O godzinie piętnastej w Alei Chwały (ul. Traczy) i pod pomnikiem bitwy na Olszynce Grochowskiej (ul. Szeroka), na pograniczu Pragi-Południe i Rembertowa, rozpoczęła się, przy udziale Wojska Polskiego, główna część obchodów rocznicowych. Uczestniczyli w niej mieszkańcy stolicy oraz kilku podwarszawskich miejscowości. Władze samorządowe Pragi-Południe reprezentowane były przez licznych radnych, w tym Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Bogdana Jeziorskiego oraz członków Zarządu Dzielnicy – Burmistrza Tomasz Kucharskiego i Zastępcę Burmistrza Michała Wieremiejczyka. Odczytany został list od Marszałka Sejmu RP, zaś Burmistrz Tomasz Kucharski w swym przemówieniu po raz kolejny podkreślił konieczność budowy Mauzoleum Bitwy Grochowskiej, którego istniejące od lat plany należy wprowadzić w życie. Dobrą okazją do rozpoczęcia działań jest obchodzone w tym roku 100-lecie przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. Wśród gości na Olszynce był m.in. Podsekretarz Stanu w MON Bartłomiej Grabski, liczni samorządowcy z Rembertowa i innych warszawskich dzielnic, radni m.st. Warszawy, jak również z powiatu wołomińskiego. Odbył się Apel Pamięci i salut artyleryjski ku chwale i pamięci bohaterów spod Olszynki Grochowskiej. W obchodach tradycyjnie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe ze szkół Pragi-Południe i Rembertowa.

Uroczystość zakończyła odbywająca się przy asyście żołnierzy Wojska Polskiego ceremonia złożenia pod pomnikiem kilkudziesięciu wieńców. Licznie przybyli uczestnicy obchodów największej bitwy Powstania Listopadowego udowodnili, iż pamięć o naszej trudnej i burzliwej historii jest nadal żywa w polskim społeczeństwie. W listopadzie bieżącego roku znowu spotkamy się pod pomnikiem na Olszynce Grochowskiej, obchodząc 186. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.

13462

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum