kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Aleksander Żabczyński – czarujący amant

Opublikowany: 2015-06-01 12:19:55

Czwartkowy wieczór był wieczorem szczególnym dla wszystkich warszawskich miłośniczek i admiratorów jednego z największych amantów polskiego kina lat trzydziestych. Tego dnia Wspólnota Mieszkaniowa Łotewska 4 oraz Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa zaprosili nas na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Aleksandrowi Żabczyńskiemu na domu przy ulicy Łotewskiej, w którym aktor mieszkał.

O miano największego amanta polskiego kina walczył z Eugeniuszem Bodo i Mieczysławem Cybulskim. Helenie Grossównie i swoim fanom śpiewał „ Już nie zapomnisz mnie”. Popularność Aleksandra Żabczyńskiego sprawiła, że scenarzyści specjalizowali się wręcz w rolach pisanych specjalnie dla niego….my również nie zapominamy…

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Urzędu Dzielnicy Pragi Południe m.st Warszawy Tomasz Kucharski, który odsłonił tablicę wraz z Przemysławem Popkowskim ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa i Przemysławem Kiełmińskim mieszkańcem kamienicy.

Uroczystość uświetnili swoim występem Adam Tkaczyk wraz z żoną Anną, którzy wykonali kilka szlagierów śpiewanych przez Żabczyńskiego. Nie zabrakło również Ryszarda Wolańskiego biografa aktora, który zechciał podzielić się garścią ciekawostek związanych z nim. Organizatorzy na czele z pasjonatem Panem Przemysławem Popkowskim zaprosili nas na projekcję filmu „Jadzia” z 1936 roku. Spotkanie zwieńczyło wspólnie odśpiewanie piosenek i kuluarowe wspomnienia pań, które podkochiwały się w Żabczyńskim w czasach pensjonarskich.

12964

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum