kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

BABY POLSKIE. Festiwal Sztuki Dobrego Życia

Opublikowany: 2018-09-14 16:48:00

15 września 2018, w godz. 10.00-20.00 wstęp wolny Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 Baby polskie to wydarzenie, które ma zachęcać do szczęśliwego życia. Do tego, że warto o siebie zawalczyć, szukać własnych pasji i postawić na jakość życia. Bo dobre życie jest sztuką, której można się nauczyć. Festiwal jest połączeniem wykładów, warsztatów i pokazów. Formę można wykształcić na warsztatach, treści się słucha i się ją stosuje w życiu. Oferujemy bezpłatne warsztaty z kaligrafii, haftu, będzie też układanie bukietów, sztuka secesji, kultura stołu, porcelana i savoir vivre oraz różne sposoby parzenia herbaty. Wykłady dotyczą ziół, klasycznych polskich ciast i tajemnic dawnych warszawskich cukierni. Opowiemy o Belle époque i udomowionym pięknie. Finałem wydarzenia będzie mindfulness, czyli uważność. Wykład Wojciecha Eichelbergera o tym jak pozwolić umysłowi na doświadczanie każdego momentu w całości.

Baby polskie to zarówno klasyczny polski wypiek, jak też pewien dynamiczny typ kobiecej osobowości. Skojarzenia są prawidłowe i odnajdziemy w nich więcej pozytywów niż negatywów.  Każdy z nas próbował babki drożdżowej i spotykał na swej drodze dynamiczne kobiety, które na przekór wszystkim, niezależnie od sytuacji osobistej, potrafiły zachować optymizm i cieszyć się chwilą, dniem, życiem.

W naszych Babach polskich stawiamy na piękno w życiu codziennym.  Wychodzimy z założenia, że na samopoczucie silnie wpływają pasje, zainteresowania, ład przestrzeni, zapach (stąd właśnie kwiaty i ciasta, szczególnie te drożdżowe, ale i szarlotka ładnie pachnie), urok przedmiotów codziennych np. porcelana zamiast plastiku. Wydarzenie ma inspirować i wskazywać wielość dróg do „dobrego życia”. Chodzi tylko, albo aż o to, aby zacząć i zrobić pierwszy krok.

Właśnie dlatego Wojciech Eichelberger zaprezentuje trening uważności, czyli „życia tu i teraz”.  Opowiemy również o stresie, nieodłącznym towarzyszu człowieka w XXI wieku. Piotr Lichacz, etyk z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przybliży… nauki dawnych filozofów wobec problemów współczesnego człowieka.  Nudne w świecie smartfonów?  Wcale nie. Smartfon to  narzędzie i tylko od nas zależy, w jakim celu je wykorzystamy. Można np. smrtfonem nagrać wykład o potrzebie wewnętrznej harmonii.   “Chcę mówić o poszukiwaniu i zaprowadzaniu porządku – nie takiego, który da się osiągnąć sprzątając, poza tym sprzątanie w tym poszukiwaniu i zaprowadzaniu nie musi przeszkadzać. Nieporządek w mieszkaniu również nie musi przeszkadzać. Bo raczej chodzi o porządek, który sprawia, że człowiek doświadcza harmonii we własnym chceniu, doznawaniu i działaniu. Od dawna filozofowie zauważali, że taki porządek jest możliwy, choć są pewne warunki dla jego zaistnienia i trwania. O tych warunkach zatem powiem słów kilka.”

Baby polskie to okazja do spotkania z pasjonatami, ludźmi szczęśliwymi i cieszącymi się z tego, co robią. Jedni haftują, inni uczą kaligrafii, sprzedają kwiaty, prowadzą psychoterapię lub są psychiatrami. Są i tacy, którzy swe życie połączyli z cukiernictwem, w którym osiągnęli stopień mistrzowski. Pani Czesława Kaczyńska, mistrzyni hafciarstwa, która ma uczyć warszawiaków haftu z Puszczy Zielonej, mówi o sobie „Bardzo się cieszę jak coś nowego wymyślę, jakiś wzór nowy”.  Radość i pasja mają w życiu duże znaczenie. Trzeba tylko poszukać czegoś, co naprawdę się lubi. 

 

Czemu warto przyjść na Festiwal sztuki dobrego życia?

Powodów jest kilka. Niebanalny festiwal, ciekawi ludzie, możliwość spędzenia całego dnia na wykładach i warsztatach, z których można wyjść np. z bukietem kwiatów lub podpatrzeć jak elegancko nakryć do „zwykłego śniadania” i później zaskoczyć tą umiejętnością, kogoś, kto jest dla nas ważny.  Można w księgarni „Między Wierszami” zakupić książkę o secesji lub o starej, dobrej Warszawie i przeczytać ją w ogrodzie przed Centrum Promocji Kultury (jeden z ładniejszych „warszawskich kulturalnych ogródków”), pijąc przy tym  filiżankę herbaty Ahmad Tea. Naszym przyjacielem i wsparciem dla imprezy została angielska marka herbaty. 

Prezentacja wielu „tradycyjnych” umiejętności ma sprowokować gości Bab polskich do znalezienia czasu dla nich samych. Czasu na dobrą herbatę z przyjaciółmi lub na kawałek ciasta z rodziną. Poza tym ciasto można upiec samodzielnie… zapach drożdżówki w domu zawsze poprawia nastrój. Nie bez powodu zapraszamy warszawiaków do konkursu na najlepsze ciasto drożdżowe. Z ciastem można przyjść na Baby polskie i poddać się ocenie jury, na którego czele stanie prezes Cechu Rzemiosł Spożywczych. Nagród jest kilka, a jury na pewno będzie łaskawe (regulamin konkursu w zakładce „Konkurs” na stronie www.babypolskie.pl). Partnerem warszawskiego pieczenia ciast drożdżowych są Drożdże Babuni.

Łączmy tradycyjność z nowoczesnością poprzez warsztaty kształcące np. umiejętność kaligraficznego pisania stylem angielskim (kursywa, mocno pochylony styl pisania o bardzo regularnym rytmie i minuskułach) uncjałą (duże, czytelne litery), czy oferując trening hafciarski dla laików. Sztukę haftu przybliżą dwie rodowite „Kurpśanki”, bo tak Kurpie mówią o sobie.  A kaligrafia to przecież świetny sposób na złapanie chwili spokoju, kształci wyobraźnię, pamięć, koncentrację. Kaligrafować dla wielu oznacza „odpoczywać wśród piękna”.

 

Motywem przewodnim warsztatów „Piękno na co dzień – kultura stołu, kwiaty, porcelana i … urok secesji” będą tajemnicze nazwy porcelanowych naczyń. To właśnie wtedy,podczas spotkań w księgarni „Między Wierszami”,  żardiniera z kabaretem zagrają kokilką. Będzie to okazja do oswojenia się ze znaczeniami takich pojęć jak: koziołki, serwetniki, żardiniera, patera, etażerka, zobaczenia czym była serwantka, bieliźniarka, do czego służyła szafa wyglądem przypominająca konfesjonał, albo jaki rodzaj mebla krył się pod określeniem „niemy kelner”.

Specjaliści z Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz z ZPS „Karolina” zaprezentują  jak elegancko nakryć do codziennych posiłków, w czym podać vege potrawy lub inne modne dania. Przewidujemy „ćwiczenia z porcelaną”, można  stanąć przy stole i pod okiem specjalisty przygotować ładne nakrycia.  Zależy nam, aby w domach warszawiaków na co dzień zagościły „ładne rzeczy”.  Nie czekajmy na super oficjalne obiady i okazje. Zacznijmy ładnie mieszkać i lepiej, szczęśliwiej żyć już teraz. Niczego oczywiście nie narzucamy, my tylko inspirujemy, prezentujemy, wskazujemy.

 

Jakich wykładów można posłuchać?

Wykłady rozpoczną się o godz. 11.30. Rozpoczniemy zielarsko.  Przedstawimy wrotycz i amarantusa w towarzystwie… Hildegardy, Marii Skłodowskiej Curie i  „matki królów”, czyli Elżbiety Rakuszanki. Ten temat wczesnym popołudniem przedstawi dr Hanna Krajewska z Archiwum PAN. Amarantus zawiera dwa razy więcej wapnia niż mleko! Ma kwiaty bogate w witaminę A , witaminę E, minerały: german, selen, żelazo, cynk, wapń, mangan i potas. Wrotycz – żółte kwiaty, zapach kamfory, składnik m.in. absyntu. W Polsce suszony wrotycz wkładano do  modlitewników. Podobno nie pozwalał zasnąć podczas modlitw. Obecnie modlitewników raczej się nie używa, ale kto wie… może wrotycz trafi na okładkę smartfonu lub tabletu. Jest też coraz częściej stosowanym środkiem na przeziębienia i grypy.

Spróbujemy klasycznych polskich wypieków (sernik krakowski, baba drożdżowa, muślinowa, sękacz, makowiec itd.), poznając tajemnice dawnych warszawskich cukierni i ucząc się po czym rozpoznać prawdziwego mistrza. Dobre życie sąsiaduje przecież ze słodkim życiem!

fd

15135

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum