kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Będzie pomnik inż K.Szpotańskiego

Opublikowany: 2005-12-01 00:00:00

Z incjatywy ówczesnego Burmistrza Dzielnicy Tomasza Kozińskego, prof. Andrzeja Eliasza rektora Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej oraz red. Wiesława Nowosielskiego naczelnego "Mieszkańca" na Pradze Południe wybudowany zostanie pomnik inż Kazimierza Szpotańskiego, twórcy pierwszej w naszym kraju fabryki licznikow elektrycznych na Kamionku.

29 listopada br. odbyło się spotkanie członków Komitetu Budowy Pomnika inż K.Szpotańskiego. W trakcie posiedzenie przyjęto regulamin konkursu na rzeźbę przedstawiająćą inż Kazimierza Szpotańskiego.

Organizatorzy zaapelowali do instytucji, zakładów pacy oraz mieszkańców Pragi Południe o wsparcie finansowe budowy pomnika oraz zwrócili się z uprzejmą prośbą - w szczególności do byłych pracowników Zakładów im. Szpotańskiego - o wypożyczenie lub przekazanie pamiątek, wspomnień z życia i pracy twórcy pierwszej w naszym kraju Fabryki Liczników Elektrycznych - na adres redakcji "Mieszkańca" ulica Grenadierów 10, 04-062 Warszawa.

Kazimierz Szpotański (1887-1966) był absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki w Charlottenburgu. Po skończeniu studiów znalazł zatrudnienie w firmie AEG w Berlinie. W swojej karierze pracował też w fabryce Siemensa w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zoranizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale firmy w Charkowie. Do kraju wrócił tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W listopadzie 1918 roku, wykorzystując zdobyte za granicą wiedzę i doświadczenie, założył w Warszawie, w dwupokojowym lokalu przy ulicy Mirowskiej, Fabrykę Aparatów Elektrycznych. Ten warsztat, początkowo skromny - zaledwie dwóch zatrudnionych - po przeniesieniu na Pragę (w kwadrat obecnych ulic Kałuszyńskiej, Rybnej, Drewnickiej i Gocławskiej) bardzo szybko się rozrósł i stał się największym w przedwojennje Polsce przedsiębiorstwem produkującym aparaturę eletryczną.

W 1938 roku niektóre oddziały fabryki zostały przeniesione do Międzylesia, co wiązało się z dużymi zamówieniami dla Centralnego Okręgu Przemysłowego. Warszawska fabryka liczników nie zaprzestała działalności nawet podczas niemieckiej okupacji, jednak 20 października 1944 roku została przejęta pod przymusowy zarząd tymczasowy. Pod naciskiem władz komunistycznych Kazimierz Szpotański opuścił założony przez siebie zakład. Nigdy nie wrócił już do ukochanej przez siebie fabryki. Zmarł 10 lipca 1966 roku.

regulamin konkursu na rzeźbę przedstawiającą inż. K. Szpotańskiego

315

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum