kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Narodowy Dzień Niepodległości na Pradze-Południe

Opublikowany: 2017-11-15 12:01:05

Spośród wielu imprez i uroczystości, jakie miały miejsce w naszej dzielnicy, chcielibyśmy szczególnie wyróżnić te najważniejsze.

11.11.2017 r. Happening inaugurujący dzielnicowe obchody święta odzyskania niepodległości – przygotowania do setnej rocznicy w 2018 r.

W sobotę, 11 listopada 2017 r., w godzinach 11.00-13.00, na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274, kilkudziesięciu mieszkańców dzielnicy i gości spoza niej ułożyło w kształcie mapy Polski 100 obrazów autorstwa Katarzyny Czajki inspirowanych kolorami polskiej flagi.

Imprezę przygotowali Fundacja Godnie Żyć, Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe i Urząd Dzielnicy Praga-Południe.

Uczestniczyli w niej, poza autorką prac, m.in. radna m.st. Warszawy Monika Suska, radni dzielnicy Praga-Południe Hubert Zalewski, Ryszard Kalkhoff i Marek Borkowski oraz zastępca burmistrza dzielnicy Michał Wieremiejczyk. Happeningowi towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina i jego słynna „Etiuda rewolucyjna”.

Wspomniane zostały postacie słynnych polskich mężów stanu z roku 1918, związanych terenem Pragi-Południe – Roman Dmowski, który urodził się na Kamionku, Józef Piłsudski, który posiadał konspiracyjne lokum przy ul. Mińskiej i Ignacy Jan Paderewski, którego imię nosi Park Skaryszewski.

11.11.2017 r. Uroczystości dzielnicowe z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, msza i koncert „Z Polski rodem” – parafia pw. św. Ojca Pio na Gocławiu.

O godzinie 16.00, delegacje władz Dzielnicy Praga-Południe, kombatantów, południowopraskiego Centrum Promocji Kultury i parafii pw. Św. Ojca Pio, złożyły wieńce pod pomnikiem zamordowanego przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, w latach I wojny światowej żołnierza I Brygady Legionów Polskich, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, oficera odradzającego się Wojska Polskiego, organizatora i dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zastępcy Komendanta Głównego AK.

W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś, radny dzielnicy Łukasz Lanc, zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz i dyrektor CPK Barbara Gebler-Wasiak.

Po ceremonii składania wieńców w pobliskiej parafii pw. św. Ojca Pio odbyła się Msza Święta za Ojczyznę odprawiana przez proboszcza, księdza prałata Andrzeja Kuflikowskiego. Po mszy głos w imieniu Burmistrza Dzielnicy Tomasza Kucharskiego zabrał jego zastępca Jarosław Karcz. Następnie krótki, ale stojący na wysokim poziomie artystycznym koncert pieśni patriotycznych wykonał parafialny chór dziecięcy.

Po godzinie 17.00 rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych i wojskowych „Z Polski rodem” w wykonaniu artystów scen polskich, prowadzony przez Wojciecha Gąssowskiego i zorganizowany przez południowopraskie Centrum Promocji Kultury przy udziale Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. Koncert połączony był z narracją, poświęconą historii polskich zrywów niepodległościowych w XIX stuleciu, Legionom Piłsudskiego i walkom o niepodległość kraju w latach 1918-1921. Oczywiście nie mogło zabraknąć w nim słynnej pieśni żołnierzy I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego „My, Pierwsza Brygada”, czy też „Warszawianki” z okresu Powstania Listopadowego. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, bowiem poziom wykonania i repertuar patriotycznego koncertu stał na bardzo wysokim poziomie.

Po koncercie, w imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, zastępca burmistrza dzielnicy Jarosław Karcz złożył wieniec przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego, mieszczącym się w Parku Skaryszewskim, noszącym imię tego wielkiego Polaka, jednego z ojców polskiej niepodległości w 1918 r.

Dwa koncerty z okazji Święta Niepodległości w Promie

11 listopada „Muzyka dla Niepodległej”

O godz. 16.00 w Promie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 miał miejsce koncert patriotyczny związany ze Świętem Niepodległości. Wokaliści i muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej, której biura i sala prób znajduje się na ul. Obrońców, zaprezentowali pieśni najwybitniejszych polskich kompozytorów: Chopina, Szymanowskiego, Wieniawskiego, Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego. Swoim głosem zachwycili słuchaczy Sylwia Krzysiek – sopran, Katarzyna Szymkowiak – mezzosopran, Dariusz Machej – bas i Tomasz Rak – baryton. Przy fortepianie akompaniowali im Dagmara Dudzińska i Mirosław Feldgebel. Wirtuoz skrzypiec Michał Lisiewicz zagrał m.in. „Scherzo-Tarantelle op. 16” Wieniawskiego. Wydarzenie prowadził Piotr Pieron, który po części koncertowej zaprosił widzów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Dyrektor Promu, Maria Juszczyk, zaproponowała, by koncert Warszawskiej Opery Kameralnej z okazji Dnia Niepodległości na stałe wszedł do kalendarza imprez kulturalnych na Saskiej Kępie.

Następnego dnia, w niedzielę 12 listopada, w ramach projektu „Póki Polska żyje w nas”, odbył się w Promie koncert z okazji roku Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego”. Koncert w wykonaniu artystów scen polskich, prowadzony przez Ryszarda Rembiszewskiego, trwał ponad godzinę i zakończył się bisem na życzenie licznie zgromadzonej publiczności.

„Pierwsza Brygada”, „Ostatni mazur”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza Kadrowa”, „Marsz, marsz Polonia” i wiele innych słynnych pieśni patriotycznych i wojskowych połączonych z historycznym wykładem o Tadeuszu Kościuszce i Józefie Piłsudskim przypomniało zebranym o trudnej historii Polski czasów zaborów i walk o niepodległość od końca XVIII wieku aż po wiek XX. W koncercie uczestniczyli m.in. przewodniczący Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga-Południe Ryszard Kalkhoff i Dyrektor Promu Kultury Maria Juszczyk.

Koncert dofinansowany został przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe, a głównym organizatorem było Stowarzyszenie JAX przy współudziale Promu Kultury Saska Kępa i Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. 

xc

zx

zx

xzx

xz

14752

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum