kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej akcje żołnierzy Kedywu II Obwodu AK „Żywiciel”

Opublikowany: 2019-09-24 14:51:00

Tomasz Kucharski - Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, dr. Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników ich Tradycji zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej akcje żołnierzy Kedywu II Obwodu AK „Żywiciel” 26 września 2019r., godz. 11.00, ul. Skaryszewska 2 (od strony ul. Targowej).

Polskie Państwo Podziemne konsekwentnie zwalczało niemiecki aparat służący wywożeniu mieszkańców ziem polskich na przymusowe roboty. Spektakularne akcje podziemia były uwieńczone skutecznymi zamachami na funkcjonariuszy i współpracowników warszawskiego Arbeitsamtu, Niemców, jak również tych Polaków, którzy współpracowali z Niemcami.

Na celowniku podziemia znajdował się także obóz na ul. Skaryszewskiej 8. 26 stycznia 1944r. na ul. Żurawiej zabito kierowniczkę piętra ze Skaryszewskiej, Ludmiłę Matjatow, zaś 16 marca 1944r. dokonano próby wtargnięcia do obozu.

Akcja zastrzelenia Bollongino odbiła się szczególnie szerokim echem. Zadanie to otrzymał dowódca żoliborskiej kompanii AL. O kryptonimie „Żniwiarz”. Wykonanie zamachu spoczęło na patrolu z plutonu 229, dowodzonym przez „Selima” (Aleksandra Tyrawskiego). Wczesnym rankiem 8 czerwca 1944r. wykonawcy akcji oczekiwali na dojeżdżającego z Mińska Mazowieckiego komendanta Dulagu, u zbiegu ulic Targowej, Zamoyskiego i Skaryszewskiej (w pobliżu parterowego, drewnianego domu przy ul. Skaryszewskiej 1). Euglen Bollongino – Lagers Furer, funkcjonariusz niemieckiego Urzędu Pracy, znany był powszechnie z sadyzmu, w szczególności w stosunku do więzionej na Skaryszewskiej młodzieży. W trakcie akcji doszło do starcia z interweniującymi żołnierzami i niemieckimi kolejarzami. W trakcie strzelaniny przybył patrol Schutzpolizei. W walce z nim zginął pchor. Zbigniew Kryst „Wilimowski”, zaś st. strz. Jerzy Wnęk „Gozdawa” po walce i wyczerpaniu amunicji popełnił samobójstwo.

15685

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum