kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI Z TERENU DZIELNICY PRAGA-POŁUDNIE

Opublikowany:

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Apel w sprawie kociąt
08.07.2015

 

 

 

Zwracamy się do Państwa z apelem o rozsądne zachowanie przy postępowaniu z bezdomnymi i wolno żyjącymi kociętami. Okres wiosenno – letni to tradycyjnie czas kiedy w naszym najbliższym otoczeniu pojawia się wiele maleńkich kociaków. Duża część z nich trafia ostatecznie do schronisk, co nieraz bywa „niedźwiedzią przysługą”. Przedwczesne zabieranie kociąt ich matkom oraz zabieranie kociąt wolno żyjących z ich naturalnego środowiska nie jest działaniem, które może przynieść korzyść tym zwierzętom. Im dłużej mały kotek przebywa ze swoją matką i rodzeństwem, tym większą ma szansę na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Zwłaszcza w przypadku kotów wolno żyjących należy pamiętać, że sam fakt, iż nie widzimy kotki w pobliżu kociąt nie oznacza, że zostały one porzucone – zadaniem matki jest zadbać o swoje potomstwo i nie leży w jej interesie zostać zauważoną. W takich przypadkach zawsze należy kierować się stanem kociaków – jeśli wyglądają na zdrowe, dobrze odżywione, ich matka jest w pobliżu i być może nawet obserwuje z ukrycia intruzów.

Zabranie kociąt skraca także okres międzyrujowy u kotki i doprowadza do wcześniejszego urodzenia kolejnego miotu zwierząt. Kalkulacja jest prosta – zakłócając ten naturalny cykl przyczyniamy się do niekontrolowanego rozrodu, a w konsekwencji do szybkiego pojawienia się kolejnych kotków.

Pamiętajmy też, że kocięta, które urodziły się na wolności pozbawione swojego naturalnego środowiska z trudem przystosowują się do warunków życia w schronisku i są przez to znacznie bardziej narażone na choroby typowe dla zwierząt przebywających w takim skupisku.

Jeśli chodzi o koty domowe, a zwłaszcza wychodzące, niezmiennie zalecamy zabiegi sterylizacji i kastracji. W przyszłości oszczędzi to nam wielu problemów, nie tylko z niechcianymi kociakami, ale też z ucieczkami, a nawet zdrowiem naszych podopiecznych.

Pamiętajmy, nie zawsze rozwiązanie, które nam wydaje się dobre, przysłuży się też zwierzętom.

Henryk Strzelczyk
p.o. Dyrektora Schroniska
dla Bezdomnych Zwierząt
w Warszawie 


Apel do pobrania
Opieka nad kotami wolno żyjącymi w ekosystemie m. st. Warszawy

12737

Pozostałe artykuły w tym samym dziale co OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI Z TERENU DZIELNICY PRAGA-POŁUDNIE