kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]
Jesteś tutaj:

Piknik historyczny

Opublikowany: 2020-09-16 11:15:00

Tomasz Kucharski - Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe zaprasza na piknik historyczny „Zostań Ochotnikiem 1920 r.”, który odbędzie się w dniach: 19-23 września.

Już w najbliższą sobotę 19 września w parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej (róg Grochowskiej i Podskarbińskiej) rozpocznie się piknik historyczny „Zostań Ochotnikiem 1920 r.”, który potrwa aż do środy 23 września.

W ramach pikniku przygotowanych zostało 8 wyjątkowych stanowisk, w których uczestnicy, w tym zwłaszcza dzieci i młodzież, będą mogli zapoznać się między innymi z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierzy polskich, pokonać wojskowy tor sprawnościowy, odbyć szkolenie z musztry wojskowej, czy zasad pierwszej pomocy, a nawet nauczyć się szyć kotyliony na epokowych maszynach do szycia.

Na godzinę 10.00 w niedzielę 20 września zaplanowano w Kościele Bożego Ciała na Kamionku Mszę Św. w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r, po której odbędzie się uroczysta parada historyczna ul. Grochowską. O godzinie 15.00 zaś odbędzie się widowisko historyczne „Na Polu Chwały 1920r” z udziałem aż 80-ciu rekonstruktorów!

Piknik będzie kontynuowany jeszcze od poniedziałku 21 września do czwartku 23 września. W tych daniach dniach, we wcześniej przygotowanych stanowiskach, odbywać się będą żywe lekcje historii w plenerze i gry miejskie realizowane dla dzieci i młodzieży ze szkół z ternu dzielnicy Praga-Południe.

Więcej informacji oraz szczegółowy plan pikniku dostępne są na załączonym plakacie i w treści informacji poniżej.

 


 

Plan wydarzeń pikniku i widowiska historycznego pt.: „Zostań Ochotnikiem 1920 r.”

Termin 19 wrzesień 2020 r.

Piknik historyczno – edukacyjny pt.: „Zostań Ochotnikiem 1920 r”. w godzinach od 10.00-17.00 w Parku Obwodu Praga Armii Krajowej.  

Karta mobilizacyjna – gra miejska, która zawiera następujące stanowiska:

 1. Punkt werbunkowy - przy wejściu na teren pikniku ustawiony będzie namiot  o wymiarach 2m x 2m, w którym będą wydawane karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera. 

2. Stanowisko prac ręcznych, które znajduje się w namiocie o wymiarach 4m x 8m - szycie kotylionów na epokowych maszynach z 1918 r. (w pełni działające).  Obsługa stanowiska przez dwie rekonstruktorki w mundurach Ochotniczego Oddziału Legii Kobiet.  

3. Stanowisko łączności, to replika wozu konnego jednoosiowego czyli biedka  wyposażona  w sprzęt łączności (telefony polowe) i  naziemna linia łączności (w pełni działająca).  Obsługa stanowiska to 4 rekonstruktorów w umundurowaniu harcerskim z 1920 r. Jest to rodzaj warsztatów manualnych, na których poznajemy zagadnienia związane z prądem i budową telefonu polowego. 

 4. Stanowisko „sanitarne” to Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym namiocie historycznym o wymiarach 4m x 6m. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy, bandażowania i usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku. Stanowisko obsługują 4 rekonstruktorki sanitariuszki.  

 5. Musztra, to szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich  ochotniczych z 1920 r. Diorama pod obozowisko historyczne, które  składała się z trzech  namiotów wojskowych o wymiarach 2m x 2m, paleniska, elementów fortyfikacji, masztu z  flagą biało-czerwoną, wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników pikniku podczas, którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego.  

6. Wojskowy tor sprawnościowy to specjalnie przygotowany tor składający się z pięciu ćwiczeń, które wykonuje się pod rząd. Cały test rozpoczyna się od pozycji leżącej i polega na pokonaniu przeszkód aby dotrzeć do wyznaczonego punktu. Tor dostosowany jest do wieku i możliwości fizycznej uczestnika pikniku. Wymiary placu 10mx6m. Tor przeszkód obsługuje dwóch rekonstruktorów w mundurach z 1920r.  

7.  Znawca wojskowości – stanowisko historyczne dostosowane do wieku i możliwości uczestnika, które zawierać będzie naukę jazdy na kucu „Kubusiu” pod hasłem zostań ułanem. Dla starszych i dorosłych przygotowane będą zagadnienia historyczne o tematyce uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego. Wystawa znajdowała się będzie wnamiocie 4m x 4m i wyposażona będzie w następujące eksponaty : 

- Broń oryginalną używaną przez wojsko polskie z pozwoleniami C.L.K

- Umundurowanie i wyposażenie żołnierza.

- Stanowisko zawiera 20 jednostek broni historycznej i obsługiwane jest przez 4 rekonstruktorów.

8. Komendant Punku Werbunkowego, jest to rodzaj egzaminu (quiz historyczny), gdzie będzie sprawdzona wiedza z zagadnień historycznych z 1920 r. z gry miejskiej. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi są przewidziane nagrody.

Ponadto w godzinach 10.00-17.00 po Pradze-Południe poruszał się będzie samochód White z 1916 r. reklamując realizowane wydarzenie. 

Wystawa sprzętu i wyposażenia:

- Samochód Pancerny Ford-T, Ford  Tfc inż. Tańskiego, "WNUK"

- Biedka łączności –wóz łączności ciągnięta przez  Kuca „Kubuś”

- Ciężarówka White, Jefrey Poplavko

Termin 20 wrzesień  2020 r.

10.00 Msza św. w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r.

11.30 parada historyczna ul. Grochowską 

12.30 przygotowanie do rekonstrukcji historycznej 

15.00-16.00 widowisko historyczne „Na Polu Chwały 1920r”. ( 80-ciu rekonstruktorów)

17.00 zakończenie pikniku

Termin 21-23 wrzesień  2020 r. 

9.00-15.00 – żywe lekcje historii w plenerze, realizowane dla dzieci i młodzieży ze Szkół Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnica Praga-Południe. (gra miejska oparta na karcie mobilizacyjnej, zawierająca następujące stanowiska:

1. Punkt werbunkowy - przy wejściu na teren pikniku ustawiony będzie namiot  o wymiarach 2m x 2m ,w którym będą wydawane karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera. 

2. Stanowisko prac ręcznych, które znajduje się w namiocie o wymiarach 4m x 8m - szycie kotylionów na epokowych maszynach z 1918 r. (w pełni działające). Obsługa stanowiska przez dwie rekonstruktorki w mundurach Ochotniczego Oddziału Legii Kobiet.   

3. Stanowisko łączności, to replika wozu konnego jednoosiowego czyli biedka  wyposażona w sprzęt łączności (telefony polowe) i naziemna linia łączności
(w pełni działająca). Obsługa stanowiska, to 4 rekonstruktorów w umundurowaniu harcerskim  z 1920 r. Jest to rodzaj warsztatów manualnych, na których poznajemy zagadnienia związane z prądem i budową telefonu polowego. 

 4. Stanowisko „sanitarne”, to Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym namiocie historycznym o wymiarach 4m x 6m. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy bandażowania i usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku.  Stanowisko obsługują 4 rekonstruktorki sanitariuszki.  

5. Musztra, to szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich  ochotniczych z 1920 r. Diorama pod obozowisko historyczne, które  składała się z trzech  namiotów wojskowych o wymiarach 2m x 2m, paleniska, elementów fortyfikacji, masztu z flagą biało-czerwoną,  wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników pikniku podczas, którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego.  

6. Wojskowy tor sprawnościowy,  to specjalnie przygotowany tor składający się z pięciu ćwiczeń, które wykonuje się pod rząd. Cały test rozpoczyna się od pozycji leżącej i polega na pokonaniu przeszkód aby dotrzeć do wyznaczonego punktu. Tor dostosowany jest do wieku i możliwości fizycznej uczestnika pikniku. Wymiary placu 10m x 6m. Tor przeszkód obsługuje dwóch rekonstruktorów w mundurach z 1920 r.  

7. Znawca wojskowości – stanowisko historyczne dostosowane do wieku i możliwości uczestnika, które zawierać będzie naukę jazdy na kucu „Kubusiu” pod hasłem zostań ułanem. Dla starszych i dorosłych przygotowane będą zagadnienia historyczne o tematyce uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego. Wystawa znajdowała się będzie w namiocie 4m x 4m i wyposażona będzie w następujące eksponaty : 

- Broń oryginalną używaną przez wojsko polskie z pozwoleniami C.L.K  

- Umundurowanie i wyposażenie żołnierza.   

- Stanowisko zawiera 20 jednostek broni historycznej i obsługiwane jest przez 4 rekonstruktorów.  

8. Komendant Punku Werbunkowego jest, to rodzaj egzaminu (quiz historyczny), gdzie będzie sprawdzona wiedza z zagadnień historycznych z 1920 r. z gry miejskiej.  Za prawidłowo udzielone odpowiedzi są przewidziane nagrody.  

Cały projekt Żywych Lekcji Historii okraszony będzie komentarzem konferansjera. 

 

16528

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum