kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]
Jesteś tutaj:

Polemiki i cytaty

Opublikowany: 2016-01-16 14:45:00

Po przyjęciu przez Radę protokołu z poprzedniej Sesji, Marcin Kluś, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe przyjął ślubowanie od nowej radnej, Pani Marioli Gac (PiS), która zastąpiła Krzysztofa Łapińskiego (PiS), posiadacza mandatu posła na Sejm RP obecnej kadencji. Polityczny spór rozgorzał w punkcie 5 porządku obrad. Radni PiS skrytykowali propozycje Zarządu, dotyczące wydania dodatkowych środków inwestycyjnych na remonty konkretnych ulic w dzielnicy. Krytykę tą zdecydowanie odparli radni PO. Kolejne punkty porządku obrad, włącznie z dotyczącymi nadania nazwy trzem przedszkolom w dzielnicy, przeszły dosyć zgodnie. Temperatura obrad trochę wzrosła w punkcie: interpelacje i zapytania radnych.

Polemikę rozpoczął radny Sławomir Kalinowski (PiS), który stanowczo zażądał usunięcia z planu inwestycyjnego, przebudowy ul. Siennickiej, wycenianej na 1,5 mln zł. W zamian , jego zdaniem, powinno się wyremontować odcinek ul. Kobielskiej od Wiatracznej do Garwolińskiej oraz  przebudować ul. Rapperswilską. Podejmując polemikę, radna Bożena Manarczyk (PO) powiedziała min.: Bardzo dobrze, że przebudowa ul. Siennickiej znalazła się w planie. Jest to ulica otoczona budynkami wielorodzinnymi w których mieszka  bardzo dużo ludzi. Należy podkreślić, że Siennicka nie była remontowana od chwili wybudowania, czyli od kilkudziesięciu lat. Stara trylinka zapadła się w wielu miejscach. Po deszczu tworzą się na ulicy głębokie bajora a krawężniki bywają wyższe niż stopnie schodów na klatkach schodowych.

Nie mogę się z Panią zgodzić – replikował radny S. Kalinowski. – Nic takiego nie ma miejsca na Siennickiej. Natomiast Kobielska i Rapperswilska wymagają natychmiastowej interwencji. Nie było by tego sporu, gdyby radni PiS mieli możliwość wpływania na tego rodzaju inwestycje.  Pan burmistrz obiecał, że będziemy mieli informacje o planowanych przedsięwzięciach i możliwości zgłaszania swoich propozycji do planu. Jednak my nie mamy takich możliwości. Tak nie powinno być Panie burmistrzu.

Radna B. Manarczyk: Spotkania u Pana burmistrza, związane z pracami Rady i współpracą między naszymi klubami, przez pewien czas odbywały się systematycznie. Kiedy na Sesji w lipcu ubr. Państwa partyjny kolega i prominentny jej przedstawiciel Pan Maciej Wąsik obraził nas, wyjątkowo nietaktownym wpisem na Twitterze, współpraca się zakończyła. Apelowaliśmy do Klubu Radnych PiS o „dokonanie sprawiedliwej oceny jego zachowania i doprowadzenie do publicznego przeproszenia radnych Klubu PO oraz radnej reprezentującej SLD.” Nie zareagowaliście, nie potępiliście zachowania swojego kolegi mimo, że uprzedzaliśmy, iż brak publicznych przeprosin uniemożliwia jakąkolwiek współpracę między nami. Nadal uważacie, że wszystko jest w porządku i domagacie się jakiejś szczególnej wrażliwości z naszej strony na to, co zgłaszacie czy chcecie przeforsować. Jeżeli macie jakieś wyjątkowe pomysły to przekonajcie nas abyśmy je poparli. W naszej dzielnicy na 25 mandatów 13  należy do radnych z PO. Realia są więc jakie są. I jeszcze jedno. Wbrew temu co głosicie to, co my proponujemy wynika z oczekiwań mieszkańców naszej dzielnicy. I to my, także, działamy dla dobra tych mieszkańców.

Dla przypomnienia. Maciej Wąsik, polityk Prawa i Sprawiedliwości, bliski współpracownik Mariusza Kamińskiego i aktualnie członek rządu sformowanego przez PiS, po burzliwej Sesji Rady Dzielnicy Praga-Południe, na Twitterze dokonał następującego wpisu: „Bezczelne są te k…wy i złodzieje” – Rada Dzielnicy Praga-Południe ze złamaniem procedur unieważnia głosowanie z niekorzystnym dla PO wynikiem.

Radny S. Kalinowski: Pani nas karze za wypowiedź osoby nie będącej członkiem Klubu Radnych PiS ? Nie mamy możliwości kształtowania polityki remontowej w dzielnicy bo Pani się nie spodobała  czyjaś wypowiedź? Bo za nią nie przeprosiliśmy?  Ja już kiedyś Pani powiedziałem, że to nie z Panią umawiałem się na współpracę, nie uzgadniałem niczego z  Klubem Radnych PO. Ja dogadałem się Panem burmistrzem.  Zresztą, z Pani klubem nie porozumieliśmy się już na początku kadencji. Państwo zrobiliście wszystko, żebyśmy  nie mieli nic do powiedzenia. No i proszę nie  podkreślać swojej przewagi bo to  jest tylko przewaga raptem dwóch mandatów. Jeżeli uważacie, że 11 radnych PiS nie ma nic do powiedzenia to niech tak będzie. Mam nadzieję, że niedługo to się zmieni.

Słowa radnego PiS zabrzmiały jak groźba, czy była to jeszcze twarda polemika? Tego nie udało się szybko zdefiniować. Jednak po jego wystąpieniu , o głos poprosił burmistrz Tomasz Kucharski: Panie Przewodniczący Kalinowski. Rzeczywiście zaproponowałem radnym PiS współpracę w kluczowych sprawach dla dzielnicy. Zaproponowałem dyskusję nad ważnymi dla nas, na Pradze-Południe, zagadnieniami. Tak było. Ale jedna ważna uwaga, Panie radny. Nie jest tak, że burmistrz i Zarząd Dzielnicy to są byty, które lewitują, gdzieś tam, w oderwaniu od własnego, politycznego zaplecza, od klubu radnych. Dlatego już na pierwszym spotkaniu, które z Państwem odbyłem, byli także obecni Przewodnicząca Klubu B. Manarczyk i Przewodniczący Rady M. Kluś. Zdarzył się nam jednak niezbyt fortunny przypadek. Obraźliwa wypowiedź M. Wąsika, prominentnego członka PiS. I tu nie chodzi o obrazę partii politycznej, czyli Platformy Obywatelskiej. Tu chodzi o konkretną obrazę radnych PO, którzy tak a nie inaczej zostali nazwani. Chodziło więc o to, abyście ustosunkowali się do tego brzydkiego i gorszącego zdarzenia. Do jątrzącej, brutalnej i wulgarnej wypowiedzi. Jednak z Waszej strony nie było reakcji. Wniosek mógł być więc tylko jeden. Jeżeli nie ma wzajemnego szacunku, który jest podstawą rozmowy i współpracy, to trudno mówić o dialogu i kontynuowaniu naszej umowy.

W dalszej części wypowiedzi burmistrz T. Kucharski podkreślił, że zna dobrze potrzeby dzielnicy i jej mieszkańców. Zaznaczył, że wraz ze swoimi współpracownikami działa planowo i konsekwentnie starając się, aby plan inwestycyjny był zrównoważony. Chodzi o to, żeby potrzeby na każdym osiedlu dzielnicy były rozpoznane i równomiernie zaspakajane. Zaapelował o to, aby uznawać realia, ale także dostrzegać ogromny postęp jaki osiągnięto w dzielnicy w obszarze remontów i inwestycji, w ostatnich latach. -To jest efekt pracy zarówno radnych Platformy Obywatelskiej, Zarządu Dzielnicy jak i radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej – powiedział. Na koniec zapewnił radnego S. Kalinowskiego, że podejmie starania o środki umożliwiające wykonanie w tym roku projektu przebudowy ul. Kobielskiej na proponowanym odcinku. W roku 2017 przebudowa będzie wykonana. Jeżeli chodzi o ul. Rapperswilską, to w tym roku zostanie na niej wykonane nowe oświetlenie a w przyszłym będzie kompleksowo wyremontowana.

Punkt 7, 8 i 9 porządku obrad zrealizowano bez sporów. Rada przyjęła jednomyślnie projekty uchwał w sprawie wniesienia inicjatywy uchwałodawczej do Rady m.st. Warszawy w sprawie nadania nazwy przedszkolom nr 230 – „Kolorowy Zakątek”, nr 384 – „Tajemniczy Ogród” i nr 179 – „Pozytwka”.

W trakcie interpelacji i zapytań radnych powróciły między innymi pytania o szalet miejski na pl. Szembeka i toalety dla odwiedzających zmodernizowany Park Polińskiego. Andrzej Wójcik, Naczelnik Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy poinformował radnych, że szalet jest już po obowiązkowych odbiorach i za kilka dni zostanie przekazany ZGN-owi, który niezwłocznie udostępni go mieszkańcom. Także oba pawilony w Parku Polińskiego są już po odbiorach a w jednym z nich znajdują się toalety do publicznego użytku. Toalety te, już niebawem, zostaną udostępnione odwiedzającym park. Po wyczerpaniu porządku, prowadzący zakończył obrady XVIII Sesji Rady dzielnicy Praga-Południe. 

13396

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum