kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Polsko-litewska uroczystość

Opublikowany: 2019-11-05 10:25:23

4 listopada, w 225 rocznicę bohaterskiej śmierci generała Jakuba Jasińskiego, patrona LXXII Liceum Ogólnokształcącego, złożono kwiaty przy grobie tego wielkiego patrioty, Polaka, żołnierza, oficera dwóch narodów. Po raz pierwszy w uroczystości wraz z władzami dzielnicy i uczniami LO wzięli udział szacowni goście z ambasady litewskiej w Warszawie.

Przy symbolicznym krzyżu, upamiętniającym śmierć młodego oficera biorącego udział w insurekcji kościuszkowskiej, spotkali się zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz, ambasador Republiki Litwy w Polsce Eduardas Borisovas, attaché obrony Republiki Litwy ppłk. Gytis Kazokas, dyrektor LXXII LO Bożena Kozak, południowoprascy seniorzy z Zofią Backiel oraz młodzież klas wojskowych i ratownictwa medycznego pod dowództwem majora Dariusza Paździocha. Obecni też byli nauczyciele i rodzice licealistów oraz urzędnicy południowopraskiego ratusza.

Kameralną uroczystość na terenie przylegającym do kamionkowskiej konkatedry rozpoczęło odegranie hymnów Litwy i Polski. Gości powitała p. Bożena Kozak. Następnie głos zabrał burmistrz Jarosław Karcz, który przypomniał, że gen. Jakub Jasiński, dowodząc powstaniem kościuszkowskim na Litwie, a potem broniąc Pragi przed hordami Suworowa, wpisał się do panteonu wielkich bohaterów Polski i Litwy, jednocześnie pozostając wierny hasłu polskich żołnierzy, walczących na całym świeci „Za wolność waszą i naszą”. Przybliżył także zebranym okoliczności bohaterskiej śmierci gen. Jasińskiego i jego słynne słowa, będące odpowiedzią na propozycję opuszczenia bronionego przezeń bastionu: „Po co rozpaczać w tej chwili, kiedy nas tylu gotowych do walki. Hańba z bitwy uchodzić”. „Klęska powstania w Koronie i na Litwie doprowadziła do trzeciego rozbioru Polski. W Imperium Rosyjskim znalazło się całe Wielkie Księstwo Litewskie, Białoruś i większość ziem Ukrainy, co przyniosło dla nich odczuwalne po dziś dzień konsekwencje”, zakończył burmistrz.

Ambasador Eduardas Borisovas przypomniał o wielowiekowej unii polsko-litewskiej, odwiecznej przyjaźni naszych narodów i wciąż potrzebnej obu krajom wzajemnej pomocy i ochrony przed wrogami. Wyraził też wdzięczność władzom dzielnicy i dyrekcji szkoły za możliwość uczestniczenia w tej skromnej, ale jakże wymownej dla przyjaźni naszych krajów uroczystości.

Sylwetkę i dokonania Jakuba Jasińskiego, jako ważnej postaci polskiego oświecenia przedstawił uczeń liceum, Lew Dzieduszycki.

Na zakończenie złożono wieńce od ambasady litewskiej, Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, Rady Seniorów Praga-Południe oraz społeczności szkolnej LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego.

cc

cc

cc

 

15742

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum