kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Polsko-rosyjska wymiana młodzieży w szkole przy ul. Boremlowskiej

Opublikowany: 2017-11-22 08:39:36

Historia zaczęła się w styczniu 2016 roku. Pani Lilla Fota-Giedz, dyrektor ówczesnego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. gen. P. Szembeka w Warszawie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 374 im. gen. Piotra Szembeka w Warszawie przy ul. Boremlowskiej 6/12) oraz Pan Michał Warych, nauczyciel języka rosyjskiego, podpisali list intencyjny z Rieczycką Średnią Szkołą Ogólnokształcącą z Federacji Rosyjskiej, dotyczący współpracy w zakresie edukacji.

Podpisany dokument zaowocował tym, że w pierwszym tygodniu maja br. uczniowie z warszawskiego gimnazjum na ponad tydzień wyjechali do Rosji i wzięli udział w międzynarodowym forum młodzieży Polska-Rosja-Serbia. Przedstawiciele polskiej delegacji zostali ugoszczeni w rodzinach swoich rówieśników zamieszkujących gminę Gżel – region słynący z produkcji znanej, a także cenionej na całym świecie porcelany. Serdeczne i pełne ciepła relacje nawiązane w Rosji doprowadziły do tego, że pożegnania przed powrotem do Warszawy nie były łatwe i wszyscy uczestnicy tego międzynarodowego wydarzenia obiecali sobie, że w październiku spotkają się w Warszawie. Tak też się stało.

Od 16 do 22 października miała miejsce długo wyczekiwana rewizyta. Jednym z jej założeń było potwierdzenie i wzmocnienie założeń Klubu Przyjaźni Słowiańskiej, powołanego 3 maja br. w rosyjskiej szkole. W Warszawie na Rosjan czekali nie tylko ich przyjaciele, ale również bogaty i napięty program edukacyjno-kulturalno-rozrywkowy. 17 października, podczas ślubowania klas pierwszych, uczniowie z Gżelu zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej nr 374 im. gen. Piotra Szembeka. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Jarosław Karcz, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy oraz przedstawiciele Wydziału Oświaty i Wychowania. W trakcie pobytu uczestnicy polsko-rosyjskiej wymiany zwiedzali Warszawę (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie), wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mogli przyrządzić potrawy znane w czasach króla Jana III Sobieskiego, w warsztatach aktorskich oraz tanecznych, zwiedzali Sejm RP, Centrum Nauki Kopernik, obejrzeli spektakl w Teatrze Buffo pt. „Romeo i Julia”, współorganizowali wieczorek polskiej i rosyjskiej poezji, uczyli się grać w bilard, a nade wszystko spędzili niezapomniany czas w polskich rodzinach, które dołożyły wszelkich starań, by polsko-rosyjska wymiana młodzieży odcisnęła trwały i pozytywny ślad w umysłach jej uczestników. Między uczniami oraz nauczycielami z Polski i Rosji nawiązały się mocne, przyjacielskie relacje, co widać było przy pożegnaniu. Gdy rosyjska delegacja odjeżdżała na lotnisko, uściskom i łzom nie było końca.

Uczniowie i nauczyciele, zarówno ze Szkoły Podstawowej nr 374, jak i z Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej, zapowiedzieli, że bardzo chcą uczestniczyć w kolejnej edycji wymiany, aby jeszcze głębiej poznać oba kraje, ich mieszkańców i kulturę. Lepiej przecież pojechać do jakiegoś państwa i zobaczyć je na własne oczy, niż sto razy przeczytać o nim w książce.

Tegoroczna wymiana nie doszłaby do skutku, gdyby nie wsparcie finansowe Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe oraz Centrum Handlowego Szembeka.

Michał Warychzdj.: www.dobrezdjecia.pl

sdf

sd

14765

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum