kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Powstanie uczczone biegiem!

Opublikowany: 2018-11-24 20:25:00

W sobotę, 24 listopada, odbyły się uroczyste obchody dzielnicowe z okazji 188. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Jak co roku od lat pod pomnikiem Poległych w Bitwie pod Olszynką Grochowską zgromadzili się mieszkańcy dzielnicy, władze samorządowe Pragi-Południe, seniorzy oraz poczty sztandarowe południowopraskich szkół. Po raz drugi uczczono rocznicę Biegiem Olszynki Grochowskiej.

Na uroczystość przybyli poseł na Sejm RP Marcin Święcicki, radny m.st. Warszawy Paweł Lech. Radę i Zarząd Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali Przewodniczący Rady Marcin Kluś, Wiceprzewodniczący Rady Bogdan Jeziorski, radni Bożena Manarczyk, Małgorzata Rynkiewicz, Katarzyna Olszewska i Michał Wieremiejczyk oraz zastępca burmistrza Jarosław Karcz. Związek Kombatantów RP reprezentowali Lidia Urbańska i Jerzy Gajkowski. Wieniec od Rady Seniorów Praga-Południe złożyli Jerzy Mądry, Jerzy Szymborski, Józef Urbański i Michał Byrski.

Oprawę wojskową wydarzenia przygotowali uczniowie klas wojskowych LXXII LO im. gen. Jasińskiego.

Po powitaniu gości i odegraniu polskiego hymnu głos zabrał wiceburmistrz Jarosław Karcz. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę wybuchu Powstania Listopadowego, jaką było odwieczne umiłowanie wolności przez Polaków. Oddając hołd powstańcom przypomniał, że ważna jest dzisiaj również pamięć o przyczynach upadku powstańczego zrywu – o waśniach, korupcji i niezgodzie polskich polityków, którzy zniweczyli dzieło podchorążych Piotra Wysockiego.

Po modlitwie za poległych na polach bitew Powstania Listopadowego, którą odmówił z zebranymi ks. Dariusz Stefanowicz z parafii pw. Św. Ojca Pio na Gocławiu, Wojciech Olszański, aktor i rekonstruktor, w towarzystwie ułana Szymona, konno, w mundurze gen. Żymirskiego, wygłosił płomienną mowę, której kanwą był tekst „Warszawianki”. Potem odbyła się uroczystość złożenia wieńców zakończona wysłuchaniem „Warszawianki”.

Po uroczystościach z okazji 188. Rocznicy Powstania Listopadowego licznie zgromadzoną publiczność rozgrzali uczestnicy biegów na dystansie 5 i 10 km. Od rana, jeszcze przed uroczystością przy pomniku, na błoniach wzdłuż Alei Chwały biegały dzieci.

Do zobaczenia za rok!

ss

dd

ff

gg

 

 

15231

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum