kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Praga-Południe świętowała 11 listopada

Opublikowany: 2018-11-11 19:02:00

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada miało w naszym kraju charakter nadzwyczaj uroczysty, gdyż w roku 2018 świętujemy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Władze naszej dzielnicy zaproponowały mieszkańcom możliwość kameralnego, lokalnego świętowania.

Południowopraskie uroczystości rozpoczęto o godz. 10.30 przy wejściu do Parku Skaryszewskiego złożeniem wieńców pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego, premiera i wybitnego pianisty, jednego z ojców odzyskania niepodległości przez nasz kraj, którego podpis widnieje na dokumencie końcowym Traktatu Wersalskiego. Prowadzący uroczystość przypomniał zebranym – mieszkańcom dzielnicy i władzom samorządowym, przedstawicielom Rady Seniorów oraz członkom Wolnej Pragi – wkład Paderewskiego w odzyskanie niepodległości. Zaśpiewano hymn i złożono kwiaty u stóp popiersia wybitnego Polaka. W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy wieniec złożyli Marcin Kluś – przewodniczący nowo wybranej Rady Dzielnicy oraz burmistrz Tomasz Kucharski i jego zastępca Jarosław Karcz. W imieniu południowopraskiego koła Platformy Obywatelskiej wieniec złożyli radni: Bożena Manarczyk, Małgorzata Rynkiewicz i Michał Wieremiejczyk. W imieniu posłanki na Sejm RP Kornelii Wróblewskiej oraz koła Nowoczesna Praga-Południe wieniec złożyły nowa radna dzielnicy Elżbieta Stawecka i sekretarz koła Elżbieta Wroniewska. Wiązankę kwiatów złożyła także delegacja Wolnej Pragi w osobach Anny Raczkowskiej, Janusza Gnypa i małego Michasia.
Następnie wszyscy chętni i władze samorządowe udali się na róg ul. Lubelskiej i Al. Wedla, gdzie o godz. 11.00 miała miejsce uroczystość złożenia kwiatów przy głazie upamiętniającym narodziny na Kamionku Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości Polski. Przypomniano sylwetkę tego polityka i jego wpływ na losy narodu.
Kolejny wieniec złożono ok. godz. 11.20 pod tablicą przy ul. Mińskiej 25, upamiętniającej, że w latach 1917-1918 mieszkał tu z żoną i maleńką córeczką marszałek Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa i dwukrotny premier, człowiek-symbol odzyskania niepodległości przez Polskę. Prowadzący przypomniał, że kamienica przy Mińskiej 25 była pierwszym adresem Marszałka po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
O godz. 12.00 miała miejsce uroczysta msza św. za ojczyznę, którą w kościele pw. św. Ojca Pio na Gocławiu odprawił proboszcz, ks. Andrzej Kuflikowski. Nabożeństw rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Po mszy złożono wieńce pod pomnikiem gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, kawalera Orderu Orła Białego, wielkiego patrioty zamordowanego przez stalinowskich oprawców. W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy wieniec złożyli Marcin Kluś, burmistrz Tomasz Kucharski i wiceburmistrz Jarosław Karcz. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości wieniec złożył radny Warszawy Dariusz Lasocki. Wieńce złożyli też przedstawiciele samorządu mieszkańców osiedla Gocław i parafii pw. św. Ojca Pio.Po ceremonii zaproszono chętnych do kościoła na koncert pieśni patriotycznych.
Zwieńczeniem tegorocznych uroczystości dzielnicowych z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę był koncert „Niepodległej – Ballady i pieśni”. O godz. 16.00 na estradzie ustawionej na wypełnionym mieszkańcami pl. Piotra Szembeka pojawili się artyści scen warszawskich: Magdalena Tunkiewicz (śpiew), Arleta Lemańska (śpiew), Wojciech Bardowski (śpiew) oraz zespół muzyczny w składzie: Krzysztof Jaszczak (fortepian), Mirosław Romejko (saksofony), Łukasz Dąbrowski (akordeon), Adam Bardowski (klarnet), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Fidos (bas) i Piotr Pietrzak (perkusja).
Przed koncertem burmistrz Tomasz Kucharski przypomniał, że rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy w naszej dzielnicy już od lutego. Przez cały rok odbywały się koncerty, wystawy i spotkania poświęcone stuleciu. „To dla nas niezwykle radosne święto, gdyż odzyskanie niepodległości, ponowne pojawienie się Polski wśród krajów Europy, potwierdziło, że gdy Polacy się zjednoczą, gdy działają wspólnie, potrafią osiągnąć sukces”, powiedział burmistrz.
Po koncercie na mieszkańców Pragi-Południe czekał okolicznościowy poczęstunek.

fd

fd

re

fd

15218

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum