kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Razem dla dobra planety

Opublikowany: 2019-06-27 10:55:12

W upalne popołudnie 25 czerwca, o godz. 17.30 rozpoczął się spacer edukacyjny na odcinku ul. Berezyńskiej między ul. Francuską a ul. Łotewską na Saskiej Kępie. Był on efektem dwóch niezależnych działań – projektu w Budżecie Obywatelskim oraz wniosków Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Praga-Południe o wycięcie ośmiu drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Jego efektem mogą być małe kroki, które w efekcie przyjdą na ratunek klimatowi i planecie.

Spotkanie prowadziła wiceburmistrz Dzielnicy Praga-Południe Izabela Szostka-Smith. Wzięli w nim udział Jarema Rabiński, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, inspektor nadzoru, biegły sądowy, rzeczoznawca Federacji Arborystów Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, m.in. pomysłodawczyni spaceru Dorota Zielińska – prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Ewa Brykowska ze stowarzyszenia ŁADna Kępa, Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wiatrak, Piotr Bartoszewski i Arkadiusz Biskup z samorządu mieszkańców Saskiej Kępy, dzielnicowi urzędnicy z p.o. naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Małgorzatą Czerniakowską oraz mieszkańcy osiedla. 

Na wstępie, w imieniu gospodarzy Pragi-Południe, pani burmistrz Izabela Szostak-Smith podziękowała wszystkim za przybycie, za zaangażowanie w ważne sprawy społeczne, a przede wszystkim za pomysły budżetu partycypacyjnego, takie jak projekt „Ochrona drzew Saskiej Kępy”, dzięki którym Dzielnica ma dodatkowe środki na opiekę nad drzewami.

Przyjęty do realizacji w roku 2019 projekt „Ochrona drzew Saskiej Kępy”, złożony przez p. Dorotę Zielińską ze STOP w ramach Budżetu Obywatelskiego (Partycypacyjnego), zakładał m.in. otwarte dla wszystkich terenowe spotkanie edukacyjne z arborystą. Chodziło o poznanie metod ochrony i poprawnej pielęgnacji drzew. Warto wiedzieć, jak odróżnić, czy drzewo trzeba usunąć, bo stanowi zagrożenie dla życia i mienia mieszkańców, czy jest możliwość, by je chronić. Oznacza to większe bezpieczeństwo oraz mniejsze konflikty społeczne z tym związane.

Dzięki dyskusji z p. Rabińskim, arborystą, oraz wskazówkom udzielanym podczas spaceru przez p. naczelnik Czerniakowską udało się osiągnąć porozumienie co do konieczności wspólnej walki o zieleń i drzewa. Udało się przekonać obecnych, że ważne jest bezpieczeństwo ludzi, którym mogą zagrażać uschnięte konary, ale jednocześnie ważne jest zachowanie jak największej ilości drzew i krzewów.

Walczymy o bezpieczeństwo – dzisiaj naszych dzieci, jutro naszego klimatu i życia planety.

Ważne jest, żebyśmy się poznali, zrozumieli, że nie stoimy po dwóch stronach barykady. Żebyśmy współpracowali, otworzyli się na konieczność wspomnianego bezpieczeństwa. Zdajemy sobie wszyscy sprawę z tego, że otaczająca nas zieleń jest naszym dobrem wspólnym, że szczególnie w upalne dni zielone płuca Warszawy stają się ochroną przed słońcem, miejscem odpoczynku, mającym nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, w tym psychiczne.

Mieszkańcy powinni stać się „oczami” urzędników, mogliby informować Urząd o zauważonych uszkodzeniach lub przewidywanych zagrożeniach. Jest to niezwykle ważne, zważywszy, że drzew na terenie dzielnicy jest ponad 40 tysięcy, a zajmują się nimi… dwie urzędniczki. Skala jest niewspółmierna. Bez pomocy mieszkańców niewiele da się zrobić.

Spacer zakończył się sukcesem, gdyż z wnioskowanej wstępnie wycinki 15 drzew na ul. Berezyńskiej, w tym starych, usychających głogów, wojewódzki konserwator zabytków dopuścił do wycięcia ośmiu drzew, ale dzięki projektowi p. Zielińskiej znalazły się w Budżecie Obywatelskim środki na kosztowną, ale za to szczegółową ekspertyzę dendrologiczną, która da odpowiedź na pytanie, które drzewa ratować, a które należy bezwzględnie usunąć.

Przy okazji spaceru poruszono także wiele innych problemów dotyczących zieleni na Saskiej Kępie, jak choćby niszczenie trawników przez dzikie parkowanie. Wskazano sposoby radzenia sobie z tym negatywnym zjawiskiem (głazy na trawnikach) i omówiono kilka innych drobnych spraw. Część spacerowiczów przekazała urzędnikom pytania i wypełnione ankiety związane z ochroną drzew na Saskiej Kępie.

Władze dzielnicy serdecznie dziękują wszystkim obecnym (także tym obecnym duchem) za wzięcie udziału w spotkaniu i liczą na dalszą efektywną współpracę w zakresie ochrony przyrody naszej dzielnicy.

nn

mm

 

15561

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum