kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Setny jubileusz Pani Jadwigi

Opublikowany: 2017-05-23 14:06:42

W słoneczny poniedziałek 22 maja 2017 r. Pan Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, w imieniu władz samorządowych Dzielnicy złożył serdeczne życzenia Pani Jadwidze Piórkowskiej, która dwa dni wcześniej skończyła sto lat. Oprócz życzeń, Burmistrz wręczył szacownej Jubilatce dyplom, bukiet kwiatów oraz praktyczny podarunek w postaci pledu. Przy urodzinowym stole w miłej, domowej atmosferze, w otoczeniu dwóch córek Jubilatki, Pani Lidii i Pani Jolanty, oraz delegacji z ZUS, przyszedł czas na wspomnienia osadzone w historii Grochowa i Warszawy.

Rodzina Pani Jadwigi do pierwszej wojny światowej mieszkała w Warszawie, a po jej wybuchu rodzice Pani Jadwigi przenieśli się do powiatu grójeckiego, gdzie w 1917 r., w Uleńcu, przyszła na świat, w czasie wojennej zawieruchy, nasza szacowna Jubilatka. Pani Jadwiga jest mieszkanką Grochowa od 1937 r. Do roku 1959 mieszkała w nieistniejącym obecnie budynku przy ul. Międzyborskiej 54, następnie przeprowadziła się wraz z mężem i dziećmi do budynku przy al. Waszyngtona 140.
Pani Jadwiga i jej rodzina przeżyli okropności drugiej wojny światowej. Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego nasz dzisiejsza Jubilatka trafiła z trzyletnim synkiem do Śródmieścia, na ul. Marszałkowską, gdzie wkrótce znalazła się w samym środku walk z Niemcami. Po upadku powstania wywieziona została przez Niemców do obozu przejściowego w Pruszkowie, gdzie trafiły tysiące warszawiaków. Jej najmłodszy brat trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, który przeżył i w którym w czasie wizyty rocznicowej w latach 90-tych ub. wieku nagle zmarł. Jubilatka wspominała trudne powojenne czasy, jakie nastały dla niej po powrocie z poniewierki na Grochów.
Pani Jadwiga Piórkowska wychowała trójkę dzieci i, co ciekawe, wspomniała, że mimo propozycji zamiany mieszkania w czasach PRL na większe, w alei Krakowskiej, oświadczyła całej rodzinie: „Ja z Grochowa się nie wyprowadzam”. To się dopiero nazywa „grochowski patriotyzm”! Mąż Pani Jadwigi był od lat 30. XX wieku pracownikiem Elektrowni Warszawskiej, a po drugiej wojnie światowej również międzynarodowym sędzią kolarskim.
Życzymy Pani Jadwidze wielu dalszych lat życia w zdrowiu, na Grochowie, w otoczeniu rodziny, w tym trójki wnuków i trójki prawnuków.

d

s

14470

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum