kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Tablica pamięci Leonarda Sempolińskiego

Opublikowany: 2006-11-07 00:00:00

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Mateusz Mroz oraz okoliczni mieszkańcy, w sobotę 18 listopada br., uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy ku czci Leonarda Sempolińskiego, wybitnego fotografika, współzałożyciela ZPAF. Tablicę odsłonięto na ścianie domu przy ulicy Walecznych 27, gdzie artysta mieszkał w latach 1945-1988.

Leonard Sempoliński - ur. 4 listopada 1902 r. w Warszawie – zm. w roku 1988 w Warszawie Dzieciństwo i młodość spędził na Woli, gdzie w roku 1917 ukończył Szkołę Towarzystwa Kredytowego m. st. W-wy. W latach 1918-1936 pracował jako elektrotechnik w przedsiębiorstwach warszawskich, fotografią zajmując się jedynie amatorsko. W latach 1922-1923 uczył się w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych im. W. Gersona. W okresie 1936-1942 pracował na stanowisku kierownika techniczno-gospodarczego w firmie Franaszek handlującej materiałami fotograficznymi. Jako fotograf Leonard Sempoliński oficjalnie zadebiutował dopiero w roku 1938 na organizowanej przez Jana Bułhaka wystawie „Piękno Wilna i Ziemi Wileńskiej”. Podczas wojny przebywał w Warszawie, zaś czas powstania przeżył na Starym Mieście. Po wydostaniu się z obozu przejściowego w Pruszkowie mieszkał w Podkowie Leśnej, by już styczniu roku 1945 przenieść się na praską stronę stolicy i otworzyć na ul. Targowej sklep z akcesoriami fotograficznymi. Rok po zakończeniu wojny współzakładał Polski Związek Artystów Fotografów, a w roku 1947 Polskie Towarzystwo Fotograficzne. Niedługo po zlikwidowaniu sklepu i wycofaniu się z działalności w instytucjach gospodarczych przez pewien czas pracował w Warszawskich Zakładach Fotochemicznych, aby w końcu zrezygnować i rozpocząć karierę jako niezależny artysta-fotografik. Podczas swej kariery przygotowywał dokumentację fotograficzną dotyczącą wielu miast i ich okolic na zlecenie instytucji państwowych, a jako konsekwentny realizator bułhakowskich koncepcji dotyczących „fotografii ojczystej” tworzył niezliczone cykle krajobrazowe. Zajmowała go również fotografia reportażowa, eksperymentalna i artystyczna. Swe poszczególne prace jak i pełne ekspozycje prezentował na wystawach w kraju i zagranicą, gdzie był wielokrotnie nagradzany. Przez całe życie prowadził również niezwykle intensywną działalność społeczną w strukturach organizacji fotograficznych.

Tablica pamiątkowa została sfinansowana ze środków Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. Inicjatorem jej odsłonięcia był m.in. radny z Saskiej Kępy mionionej kadencji Tomasz Różański.

Na pierwszej stronie znajduje się zdjęcie Leonarda Sempolińskiego pt. "Ruiny zamku" (1945)

464

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum