kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Upamiętnienie wielkiej Bitwy pod Warszawą

Opublikowany: 2018-07-27 12:38:00

Upamiętniliśmy dzisiaj Bitwę pod Warszawą, która została rozegrana w czasach potopu szwedzkiego. W 362. rocznicę tego wydarzenia złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem pamięci poległych w trakcie tej bitwy. Pomnik znajduje się przy Wale Miedzeszyńskim na wysokości Saskiej Kępy, w okolicach ulic Algierskiej i Afrykańskiej.

Wielka Bitwa pod Warszawą została stoczona na obrzeżach Warszawy w dniach 28-30 lipca 1656 roku z naszym ówczesnym wrogiem – Szwedami. Pole bitwy obejmowało dzisiejsze tereny między Tarchominem a Skaryszewem wzdłuż Wisły. Ta trzydniowa bohaterska walka polsko-litewskich wojsk z północnym najeźdźcą niestety skończyła się ogromną porażką naszych rodaków. Zginęło, zostało rannych lub wzięto do szwedzkiej niewoli blisko 2 000 osób. By uczcić pamięć poległych bohaterów już od kilku lat Zarząd Dzielnicy Praga-Południe składa wieńce i zapala znicze u stóp Pomnika Poległych w Bitwie ze Szwedami w Warszawie. Pomnik stoi w miejscu, gdzie odkryto, najprawdopodobniej w 1916 roku przy budowie wału Gocławskiego, szczątki pochowanych żołnierzy polskich i szwedzkich, którzy polegli w tej bitwie.

W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe wieniec i znicz u stóp pomnika położył zastępca burmistrza Pan Jarosław Karcz.

15072

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum