kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]
Jesteś tutaj:

Urodziny Grochowa

Opublikowany: 2019-04-09 13:52:55

W poniedziałek, 8 kwietnia, minęła 103 rocznica podpisania aktu przyłączenia Grochowa (i innych osiedli) do Warszawy. Z tej okazji w klubokawiarni „Kicia Kocia” w al. Stanów Zjednoczonych odbyły się „urodziny Grochowa”.

8 kwietnia 1916 r. generał gubernator Hans Hartwig von Beseler podpisał dekret o rozszerzeniu granic administracyjnych Warszawy. Przyłączono do Warszawy Grochów oraz wiele innych, peryferyjnych dotąd, dzielnic. W następstwie tej decyzji prawy brzeg Wisły zaczął się urbanizować i rozwijać. Materialne pamiątki przyłączenia – fabryki, kamienice, budynki użyteczności publicznej – istnieją do dziś, głównie na Kamionku i wzdłuż ul. Grochowskiej. Cezary Polak, niezmordowany animator życia kulturalnego naszej dzielnicy, postanowił przypomnieć o wydarzeniach, które na trwałe zmieniły oblicze Grochowa i po raz pierwszy zorganizował „Urodziny Grochowa”.

Uroczysty wieczór rozpoczęto ilustrowanym wykładem Rafała Wodzickiego na temat potrzeby ustanowienia herbu Grochowa. Następnie wysłuchaliśmy wykładu Zbigniewa Szwejdy „Jak Grochów połączono z Warszawą”. Ilustrowany był on licznymi archiwalnymi zdjęć, planów i dokumentów.

Po wykładzie głos zabrał burmistrz Tomasz Kucharski, który przypomniał, że trzy lata temu, z okazji 100. rocznicy przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy wybito specjalny medal okolicznościowy, przyznawany najbardziej zasłużonym mieszkańcom i ludziom mającym wpływ na życie naszej dzielnicy. Dziękując za krzewienie wiedzy historycznej oraz animowanie życia kulturalnego, wręczył medale Cezaremu Polakowi i Zbigniewowi Szwejdzie.

Podczas dyskusji z mieszkańcami burmistrz Kucharski stanowczo potwierdził stanowisko zarządu dzielnicy w sprawie terenów KS Orzeł – będą one służyły wyłącznie sportowi i rekreacji.

Następnie wzniesiono okolicznościowy toast „Niech żyje Grochów!” i wspólnie śpiewano z grochowskim bardem Heńkiem Małolepszym warszawskie piosenki i ballady podwórkowe.

df

df

 

15415

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum