kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

W Pracowniach i Ogrodach Saskiej Kępy

Opublikowany: 2006-08-16 00:00:00

22 sierpnia br. na ulicy Obrońców 28/30, tam gdzie w 1948 roku goszczono Pabla Picassa otwarto Park Rzeźb. W wernisażu, który zorganizowała mieszcząca się w tym samym budynku "Doświadczalna Pracownia Litografii", uczestniczył Burmistz Dzielnicy Praga Południe Mateusz Mroz. Podczas wernisażu odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego rzeźbiarza, tworzącego na Saskiej Kpie, Stanisława Sikorę.

Odsłonięcie tablicy odbyło się 22 sierpnia br.- dokladnie w 6 rocznicę śmierci wybitnego polskiego artysty rzeźbiarza Stanisława Sikory, który w budynku przy ul.Obrońców 28/30, miał swoją pracownię od 1946 roku. Prace Sikory upamiętniające znanych Polaków znajdują się w różnych miejscach Saskiej Kępy: popiersie B.Prusa przed szkołą na Zwycięzców, popiersie St. Żeromskiego na rogu Zwycięzców i Francuskiej, popiersie Paderewskiego na Rondzie Waszyngtona.

Odsłonięcie tablicy połączone było z otwarciem "Parku Rzeźby Ogrodowej" znajdującego się przy tymże budynku, w którym od wielu lat dzialają różne pracownie artystyczne. Tutaj tworzą m.in.: rzeżbiarze Mateusz Sikora, Dariusz Zieliński i Ewa Zwolińska oraz fotografowie: Marta Sieciarz i omek Sikora. W Parku Rzeźby zasadzono dwa tysiące roślin i postawiono granitowe cokoły, które dzwigać będą prezentowane tu rzeźby.

Tablica upamiętniająca Stanisława Sikorę zawisła obok tablicy jego autorstwa upamiętniającej wizytę Pabla Picassa w pracowniach przy ul.Obrońców.

W ramach uroczystości odbędzie się także wystawa portretów Stanisława Sikory i jego żony, malarki Ireny, autorstwa Tomasza Sikory, syna artystów.

STANISŁAW SIKORA (1911-2000)

Artysta rzeźbiarz, humanista.Autor pomników, tablic pamiątkowych, form przestrzennych, rzeźb, medali - wizerunków wielkich Polaków. Pracował w różnych materiałach - obok ulubionego drewna - używał granitu, marmuru, brązu, ceramiki, gipsu i metalu. Brał udział w ponad 400-tu wystawach, w tym 22 indywidualnych na całym świecie. Urodzony w 1911 roku w Stryszawie w woj. żywieckim uczęszczał do Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (dzisiejsza szkoła im.Kenara). Sztuka ludowa Podhala miała istotny wpływ na rozwój artystyczny Stanisława Sikory. Jego bogaty dorobek rzeźbiarski i medalierski był nagradzany i wystawiany w galeriach na całym świecie. Oprócz 1-szej nagrody i Złotego Medalu na Międzynarodowym konkursie w Arezzo w 1965 r. za medal Dantego Alighieri otrzymał także Grand Prix (dla zespołu polskiego) na Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Rzeźby o wielką nagrodę księcia Rainera III w Monte Carlo. Po tych następuje wiele innych nagród krajowych i międzynarodowych. W 1979 r. tworzy pierwszy w Polsce medal poświęcony Janowi Pawłowi II. Jest także autorem wielu pomników, m.in. Pomordowanych w Mauthausen, Światowida w Kopenhadze, kompozycji ,,Polska” w Londynie oraz rzeźb Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Marii Curie - Skłodowskiej. Od 1946 roku mieszkał na Saskiej Kępie i tworzył w swojej pracowni na ul.Obrońców 28/30. Jego prace upamiętniające znanych Polaków znajdują się w różnych miejscach dzielnicy. W 1999 roku została opublikowana jego książka biograficzna "Jedno życie". Zmarł 22 sierpnia 2000 roku.

429

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum