kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Wielki artysta uhonorowany

Opublikowany: 2018-04-03 10:41:21

W piątek, 23 marca, na domu przy ul. Radziłowskiej 3 na Saskiej Kępie, odsłonięto tablicę poświęconą Zygmuntowi Hübnerowi, reżyserowi, aktorowi, pedagogowi, pisarzowi i dyrektorowi teatrów. Artysta przez wiele lat mieszkał w tym pięknym domu. Tablica powstała z inicjatywy Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera i została ufundowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

Lokalną skromną uroczystość zaszczyciło swą obecności grono znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in. córka artysty, Joanna Hübner-Wojciechowska (z wnuczkiem Wincentym), senator Barbara Borys-Damięcka, wieloletnia współpracowniczka i przyjaciółka Zygmunta Hübnera, oraz senator Marek Borowski. Panią prezydent Warszawy reprezentowała Małgorzata Naimska, zastępca dyrektora Biura Kultury. Wśród gości znalazła się także radna Rady Miasta Dorota Lutomirska oraz radni Pragi-Południe – Mirosława Terlecka i Ryszard Kalkhoff. Władze dzielnicy reprezentowali burmistrz Tomasz Kucharski i jego zastępcy – Jarosław Karcz i Michał Wieremiejczyk. Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera reprezentował jej prezes Jan Buchwald, reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy, dyrektor kilku polskich teatrów. Świat teatru reprezentowali m.in. wybitny aktor Kazimierz Kaczor i dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak. Wśród zacnych mieszkańców Saskiej Kępy nie zabrakło Jana Kazimierza Kossakowskiego.

Zygmunt Hübner studiował historię sztuki, ale miłość do aktorstwa zwyciężyła i w 1952 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Zawsze ciągnęło go także do reżyserii, więc w 1956 ukończył także Wydział Reżyserii warszawskiej PWST.

Stworzył wiele niezapomnianych kreacji teatralnych, ale w pamięci widzów zapisał się głównie kilkoma znakomitymi rolami filmowymi. Jedną z najwybitniejszych kreacji Zygmunta Hübnera pozostaje rola majora Sucharskiego w filmie „Westerplatte”. Sam wyreżyserował m.in. kinowy przebój „Seksolatki”.

Przez wiele lat kierował kilkoma teatrami w Polsce, poczynając od Starego Teatru w Krakowie, gdzie szybko stworzył jedną z najlepszych scen dramatycznych w kraju. Przez kilkanaście lat kierował Teatrem Powszechnym w Warszawie, z którym był związany aż do śmierci w roku 1989. Przekształcił go w jedną z najciekawszych scen teatralnych w Polsce. Zygmunt Hübner był zwolennikiem teatru, który wtrąca się zarówno w życie polityczne, jak i społeczne. Jego scena pełniła społeczną i obywatelską misję, a jednocześnie szanował swój zespół i publiczność. Zawsze dbał o najwyższej jakości profesjonalizm. Dziś Teatr Powszechny nosi jego imię.

Tablicę ku jego czci odsłonili Joanna Hübner-Wojciechowska i burmistrz Tomasz Kucharski, a wieńce złożyli p. dyrektor Małgorzata Naimska w imieniu pani prezydent Warszawy i burmistrzowie w imieniu władz dzielnicy.

 

 

 

 

14925

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum