kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Wygrywamy z kopciuchami!

Opublikowany: 2019-10-28 12:28:33

23 października ruszyło w stolicy przyznawanie nowych dotacji na ochronę środowiska, w tym m.in. na likwidację tzw. kopciuchów, czyli starych pieców na paliwo stałe i olej opałowy, emitujących do atmosfery zbyt duże ilości substancji szkodliwych. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 mln zł oraz stworzyło korzystne i przyjazne zasady udzielania dotacji.

Warto zatem pochwalić się, że dzielnica Praga-Południe jest liderem w walce ze smogiem, jeśli chodzi o likwidację kopciuchów! I to nie tylko w ramach dotacji, ale również dzięki programowi walki ze smogiem. Przodujemy zarówno w konkretnych liczbach, jak i procentowo. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat Zakładowi Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Południe udało się zlikwidować ponad 200 kopciuchów. Ambitny plan władz dzielnicy, to likwidacja wszystkich starych pieców do końca 2022 roku. W latach 2020-2021 wymiana „kopciuchów” zostanie przeprowadzona w 115 lokalach w 62 budynkach.

Przypominamy także, że od kilkunastu lat trwa w naszej dzielnicy program przyłączania miejskich kamienic komunalnych do sieci ciepłowniczej, a także instalacja ogrzewania gazowego tam, gdzie sieć c.o. nie może być doprowadzona. To rozwiązanie jest dużo tańsze od ogrzewania elektrycznego, a także dużo bardziej ekologiczne od pieców na paliwa stałe.

Brak właściwego ogrzewania w części lokali mieszkalnych to problem bardzo poważny, wynikający z wieloletnich zaniedbań. W jego rozwiązaniu przeszkadza niejasna sytuacja prawna wielu nieruchomości lub ogromne koszty przedsięwzięć naprawczych. Mimo to następuje intensyfikacja działań mających znacząco ograniczyć to zjawisko. W latach 2007-2018 doprowadzono już ciepło sieciowe do 53 kamienic. Koszt tych działań wyniósł ponad 14,3 mln złotych. W rekordowym pod tym względem roku 2019 doprowadzono ciepło sieciowe do 20 budynków, a w dwóch innych zainstalowano kotłownie gazowe.

cc

15727

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum